2017 YILI KIWAMI KUMITE MÜSABAKALARI UYGULAMA ESASLARI


TÜRKİYE WUSHU KUNG-FU FEDERASYONU

BUDOKAIDO BRANŞI

2017 YILI KIWAMI KUMITE MÜSABAKALARI UYGULAMA ESASLARI

Madde 1- Budokaido Kiwami Kumite müsabakaları 01 Ocak ila 31 Aralık tarihleri arasında yapılır.

Madde 2- Müsabakalar Budokaido kurallarına göre yapılacaktır.

Madde 3- Budokaido Kiwami Kumite müsabakaları içerisinde Genç, Büyük ve Veteran (Bay-Bayan) kategorileri yer alacaktır.

Yarışma Kategori, Yaş ve Sikletleri :

Genç Bay-Bayan Yaş : 2000-2001 ( 16-17 yaş ) doğumlu.

Genç Erkek Kg : -55 kg, 60 kg, 65 kg, 70 kg, 75 kg, + 75 kg

Genç Bayan Kg : -50 kg, 55 kg, 60 kg, 65 kg, + 65 kg

Büyük Bay-Bayan Yaş : 1999-1982 ( 18-35 yaş ) doğumlu

Büyük Erkek Kg : -60 kg, 65 kg, 70 kg, 75 kg, 80 kg, 85 kg, 90 kg, 95 kg,+ 95 kg

Büyük Bayan Kg : -55 kg, 60 kg, 65 kg, 70 kg, + 70 kg

Veteran Erkek Yaş : 1981 ve öncesi ( 35 yaş üstü açık siklet ) doğumlu.

Veteran Erkek Kg : -80 kg, + 80 kg

Madde 4- Toplamda 27 siklet (Bay-Bayan) olup, Kulüpler müsabakalara en az 10 siklette sporcu ile katılmak zorundadır. Maksimum ise her siklet için (Bay-Bayan) 1 sporcu olmak şartıyla en fazla 27 sporcuyla katılabilir.

Madde 5- Budokaido Kiwami Kumite müsabakaları 4 etaptan oluşmakta olup, 4. Etap final etabı olarak yapılacaktır. ilk 3 etabı İl faaliyeti yapma imkanı olan İl’ler kendi içinde yapacaktır. İl faaliyeti yapma imkanı bulamayan İl’ler ise kendilerine en yakın olan İl’deki faaliyete Spor İl Müdürlüğü aracılığı ile davet üzere katılım sağlayabilecektir. Final etabına ise faaliyet yapan İl’lerin 3. Etap sonuçlarına göre her siklette ilk dört dereceye sahip olan sporcular katılabilecektir. Bu nedenle kulüplerin her etaba, oluşturdukları aynı takımla katılmaları gerekmektedir.

Madde 6- Kulüpler sadece kendi kulüpleri adına lisansa sahip sporcularla müsabakalara katılabilir.

Madde 7- Bir sporcu bir sezon içinde sadece bir kulüp adına yarışabilir.

Madde 8- Her kulüp bir müsabakada en fazla bir yabancı uyruklu sporcu yarıştırabilir. Bir müsabakada birden fazla yabancı sporcu yarıştırılması halinde; kulüp o maçta mağlup ilan edilir.

Madde 9- Müsabakalar sırasında yabancı sporcular lisansları ile birlikte pasaportlarını da ibraz etmek zorundadırlar.

Madde 10- Müsabakalarda görev yapacak antrenör ve hakemler; antrenör ve hakem talimatına uygun olarak antrenör ve hakem belgesine sahip ve sezon için vizesini yaptırmış olmak zorundadır.

Madde 11- Vizesi olmayan antrenörler minder kenarına çıkamazlar. Ayrıca, bir kulüp antrenörü müsabaka sırasında hangi nedenle olursa olsun diğer bir kulüp sporcusunun maçında görev yapamaz.

Madde 12- Vizelerin kontrolü İl faaliyetinin yapıldığı İl’deki Federasyon Temsilcisi ve İl Hakem Kurulu tarafından yapılır.

Madde 13- Lisansların gerçeğe uygun olmaması, Türk Vatandaşı olanların nüfus cüzdanı bilgileri, yabancı uyruklularının ise pasaport bilgileriyle oturma izinlerinin doğru olmaması halinde, buna sebep olan sporcu, veli, kulüp idarecisi ve görevlileri hakkında cezai işlem yapılır.

Madde 14- Budokaido Kiwami Kumite müsabakalarında; sezon sonunda Genç (Bay-Bayan) kategorisinde ilk üç dereceye giren kulüplere kupa ve sporculara madalya verilir. Aynı şekilde Büyük ve Veteran (Bay-Bayan) kategorilerinde ilk üç dereceye giren kulüplere kupa ve sporculara madalya verilir.

Madde 15- Etaplar (1., 2. ve 3. Etap için) başlamadan en az 15 gün önce katılmak isteyen kulüpler sporcularının listelerini faaliyetin yapılacağı İl’deki İl Hakem Kuruluna bildirecekler. Müsabakalar boyunca sporcular lisanslarını yanlarında bulunduracaklardır.

Madde 16- Lisansını ibraz edemeyen ve kontrol tartısı esnasında belirtilen kiloya uygun olmayan sporcular müsabakalardan ihraç edilecektir.

Madde 17- Müsabakalar başlamadan önce kuralar çekilecek ve tüm sikletlerin kura listeleri web sitesinde (twfbudokaido.com) yayınlanacaktır.

Madde 18- Uygulama esaslarına aykırı hareket eden, Budokaido prensiplerine uymayıp “Shikaku” cezası alan sporcu, antrenör, kulüp delegasyonu veya ilgili kulübün seyircisinin yer aldığı kulübün tüm sporcuları etaplardan ihraç edilecektir.

Madde 19- Etaplardan ihraç edilen kulüp, değerlendirme dışı tutulacak ve puan tablosunda yer almayacaktır.

Madde 20- Final etabında 1. olan sporcu kulübüne 30 puan, 2. olan sporcu 20 puan, 3. olan sporcu 10 puan, 4. olan sporcu 5 puan kazandırır.

Madde 21- Final etabında kulüpler ise her etaba katılmak şartıyla kulübüne 10 puan kazandırır.

Madde 22- Müsabaka için hazırlanan Uygulama Esaslarında değişiklik yapma yetkisi İl Faaliyeti olması sebebiyle faaliyetin yapıldığı İl’deki İl Hakem Kuruluna aittir.

Madde 23- 3. Etap sonunda ilk 4’e giren sporcular Final etabında yarışmaya hak kazanacaklardır. Final etabında sporcular diğer etaplarda olduğu gibi elenme olmaksızın pull sistem bir birleri ile yarışacaklardır.

Madde 24- Final etabında kulüpler en çok galibiyet alma sırasına göre, eşitse bir birleri ile yaptıkları maça, o da eşitse topladıkları puanlara göre sıralama oluşacaktır. Puanlarında eşit olması halinde tekrar maç yaptırılacak ve beraberlik halinde sonuç “Hantai” ile belirlenecektir.

Bir cevap yazın